forrás: Az ITM Munkavédelmi Főosztályának tájékoztatása (a teljes tájékoztatás itt érhető el – http://www.ommf.gov.hu/index.php?akt_menu=172&hir_reszlet=742)
Az Európai Unió legtöbb tagállama a COVID-19 világjárvány következtében számos – többek között a munkahelyeket érintő – intézkedést hozott a betegség terjedésének megfékezése érdekében.
Amint a fizikai távoltartási intézkedések a COVID-19 terjedési sebességének megfelelő csökkenését elérik, a gazdasági tevékenységek fokozatosan újraindulnak. Függetlenül attól, hogy hogyan és milyen mértékben folytatódik a munkavégzés, nagyon valószínű, hogy bizonyos intézkedések egy ideig érvényben maradnak annak érdekében, hogy elkerüljük a fertőzöttek számának meredeken történő növekedését. A kialakult veszélyhelyzet nyomást gyakorol a munkaadókra és a munkavállalókra, akiknek nagyon rövid idő alatt új eljárásokat és gyakorlatokat kellett kialakítaniuk, vagy fel kellett függeszteniük munkájukat és üzleti tevékenységeiket.
A munkavédelem gyakorlati segítséget nyújt a munkahelyre való visszatéréshez: a megfelelő megelőző intézkedések biztosíthatják a biztonságos és egészséges visszatérést a munkavégzéshez a fizikai távolságtartási intézkedések enyhítése után, és hozzájárulhatnak a COVID-19 terjedésének megakadályozásához.
A fertőzés megelőzésének legjobb módja a vírusnak való kitettség elkerülése. A koronavírust bármilyen nemű és életkorú ember elkaphatja.
Általános tanácsok:
- Testhőmérséklet munkáltatói mérésére bőrkontakt nélküli (érintés nélküli) hőmérők alkalmazása ajánlott (Fontos tudni azonban, hogy számtalan állapot vagy betegség járhat lázzal, ezért önmagában a magasabb testhőmérséklet nem igazolja a koronavírus fertőzöttséget)
- Magánlaborokban koronavírus teszt készítésére is lehetőség van, azonban ennek költségei vannak. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) értelmében a munkáltató köteles a munkaviszony teljesítésével indokoltan felmerült költségeket megtéríteni.
- Annak érdekében, hogy az egyes műszakokban dolgozó munkavállalók minimális szinten érintkezzenek egymással, a munkáltató átszervezheti a korábbi munkaidő beosztást.
- A 70/2020. (III. 26.) Korm. rendelet alapján a veszélyhelyzet időtartama alatt a felnőttképzésben kontaktórás képzés és szakmai vizsga a járványügyi szabályok betartásával szervezhető. A rendelet értelmében a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) előírásának megfelelően megválasztott munkavédelmi képviselők képzése és továbbképzése is lebonyolítható a járványügyi szabályok betartásával.
- A munkavégzés módjának és a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozása esetén a munkáltatóknak újból el kell végezni a kockázatértékelést.
- Mielőtt minden munkavállaló visszatérne a munkahelyre, el kell végezni minden olyan változtatást a munkahely kialakításában és a munka megszervezésében, amelyek csökkentik a COVID-19 terjedését.
Tájékozódási lehetőségek:
- Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján (https://nnk.gov.hu/)
- kormányzati honlapon (https://koronavirus.gov.hu/)
- Munkavédelmi Főosztály hivatalos honlapján (www.ommf.gov.hu)
- hasznos információkat tartalmaz a COVID-19 kézikönyv, amit a Magyar Turisztikai Ügynökség állított össze, szálláshelyek és vendéglátóipari egységek részére (https://mtu.gov.hu/documents/prod/Covid-19-kezikonyv-szallashelyek.pdf)
- a WHO hivatalos honlapján (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance-publications)
- a WHO hivatalos tájékoztatója a munkahelyek védelméről (https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/getting-workplace-ready-for-covid-19.pdf?sfvrsn=359a81e7_6)
Munkaszervezés, munkahelyek kialakítása:
- A prevenció sikerességéhez alapvető fontosságú a munkavállalók tájékoztatása szolgálják (higiénés előírások, védőeszközök viselése, a munkavállaló teendői veszélyhelyzetekben stb.). A higiénés szabályok kidolgozása és betartása, valamint az egyéni védelem előírása és biztosítása a munkáltató feladata.
- Ha lehetséges, a szolgáltatásokat távmunkában kell végezni (telefon vagy videó kapcsolat) a személyes részvétel helyett. Kizárólag a munka szempontjából alapvető fontosságú munkavállalók jelenjenek meg a munkahelyen.
- Csökkentsék, korlátozzák a fizikai kapcsolatot az ügyfelekkel, és az ügyfelek között, valamint a munkavállalók között.
- Célszerű át nem eresztő paravánokat használni, amik rendszeres fertőtlenítéséről gondoskodni kell.
- Hasznos lehet a munkahelyi közös helyiségekben tartózkodók számának szabályozása, annak érdekében, hogy a 1,5 m-es távolság biztosítható legyen.
- Amennyiben lehetséges, a munkavállalók egyéni közlekedését, nem pedig a csoportos szállítását kell preferálni.
A fertőzés megelőzésének legfontosabb módja a gyakori, alapos, legalább 30 másodpercig tartó szappanos kézmosás, vagy legalább 70 % alkoholt tartalmazó alkohol alapú kéztisztítóval történő tisztítás. A vizes egységekben a kézmosás és kézfertőtlenítési lehetőséget biztosítani kell.